Михайло Назаренко Дуже «своевременная» книга
Х. ВАН ЗАЙЧИК. Дело незалежных дервишей. СПб.: Азбука, 2001. 352 с. (i)
Великий єврокитайський гуманіст Хольм ван Зайчик явився світу наприкінці минулого року з євразійською симфонією «Поганих людей немає». Хто ж такий цей ван Зайчик? Чому для когось Квітуча Ордусь стає втіленою мрією, а інші цієї країни жахаються?
…Якось зустрівся святий князь Олександр Невський із не менш святим ханом Сартаком, і об’єднали вони свої держави в одну:
Уявіть собі залізобетонний
«Поганих людей немає», настійливо запевняє нас ван Зайчик, але вони таки існують і скупчилися чогось в Європі та Америці. Що тая Європа? Культура там якась є, але чужа. Не соборна. «Мир людей, всю жизнь только и знающих, что всяк на свой лад, кто мускулами или деньгами, кто мозгами или бюстом кричать: я, я, я!» А в імперії прогрес не відстає від духовності.
А ось і Головний Буржуїн, мільйонер Хаммер Шморос, який через такого собі Ландсбергіса краде ордуські реліквії. «Он варвар. Когда встанет выбор между… между чем бы то ни было и деньгами, он выберет деньги». (Варвари це всі, хто живе поза межами Ордусі. Або не захотів до неї приєднатись, як колись японці. «Было в том давнем событии
Зовсім цікаво: десь на півдні лежить «Асланівский уезд» (саме так, "і" з крапкою в російському тексті), щось середнє між Україною і Чечнею. І повіт цей бажає відокремитись, бо асланівці проголосили себе найдавнішим народом у світі, що походить чи не від Гільгамеша. Далі все за відомим сценарієм. Заборонили вживати мову «гнобителів». Розікрали все, що можливо, а потім звинуватили в усьому центр. Населення масово виганяють на археологічні розкопи (знайдуть щось добре, ні будуть готові позиції для протитанкових гармат). Головним злочинцем виявляється, звичайно, голова повіту Кучум, котрий
Є в романі й сторінки, присвячені великому асланівському поету Тарсуну
Такими нас бачать пітерські ідеологи майбутньої імперії. Причини розпаду СРСР вони чудово розуміють і навіть побічно визнають, що частини «неправильної» імперії мають право на відокремлення. Проте все це на рівні міркувань, а серце ніколи не змириться з падінням Великої Держави. Тож і починають будувати нову. На папері. Поки що на папері. Поки за справу не взялися вірні читачі.