Михайло Назаренко Досвiд столiття
М.ШПЕРБЕР. Напрасное предостережение. К.: Гамаюн, 2002. 366 с. (о)
Хтось мовив, що немає більш автобіографічної книги, аніж «Мандри Гулівера». То що ж тоді мемуари? Автобіографія у квадраті?
Усе залежить від мети автора чи він створює оповідь про своє життя, чи про своє покоління, чи про людину взагалі. Книжка Манеса Шпербера «Марне попередження», видана зараз російською мовою, це саме історія покоління. Принаймні, чималої його частини.
«Письменник, публіцист, психолог і видавець», як рекомендує Шпербера перекладач, близький нам не лише своїм галицьким походженням, але й шляхом, котрим він пройшов. Це шлях людини, яка постійно «випадала» зі свого середовища з релігійної єврейської родини, з кола учнів Адлера, з комуністичного гурту. Вічний вигнанець з Галіції до Австрії (під час Першої світової), з Германії до Франції (щоб взяти участь добровольцем у Другій світовій), звідти до Швейцарії. Вигнанець, але не відступник. Шпербер намагається не втратити жодної частки свого досвіду й зрозуміти те, що відбувалося з ним та світом.
Чому Шпербера не друкували в СРСР, очевидно. Розділи «Марного попередження», присвячені подорожі автора до Країни Рад, це історія розчарування. Точніше початку розчарування. Ще точніше оповідь розчарованої людини про те, якою сліпою вона була під час візиту до Утопії. Сарказм проривається лише зрідка чого варто лишень замилування туристів радянськими кондукторами: їм не доводиться ходити крізь увесь вагон, бо свідомі пасажири самі передають їм гроші. Але це радше виняток. Шпербер не знущається над ліваками
В тому, що говорить автор, нового для сучасного читача не дуже багато. Психологія європейського «рожевого» інтелектуала відома хоча б завдяки такому класичному самовиправданню, як «Життя Галілея» (Брехт, до речі, один з персонажів Шпербера), класичний «doublethink» описаний Орвелом, радянське життя тим більш відоме.
Але Шпербер створив не памфлет і не трактат, а спомини. Ані на хвилину він не дає нам і собі забути, що оповідач живе в 1974 році, що він знає, чим усе закінчилось. Час як, мабуть, і в кожних мемуарах ХХ століття (завдяки Прусту? завдяки добі?) стає чи не головною дійовою особою. Зустріч з друзями в 1932 році час зупиняється, мить «містить в собі теперішнє, яке нічого не винне минулому і нічого не вимагає від майбутнього» абзац «Ось тут я й стояв тепер, один з небагатьох, кому вдалося вижити, стояв майже в той самий день через 42 роки…»
Довгий і начебто не дуже важливий опис Амстердамського художнього музею, де зберігаються картини Рембрандта. "Можливо, загальне захоплення «Нічним дозором» і зневажання інших картин спонукало мене звернути на них всю увагу". Це вже не естетика це позиція: дивитись так, як хочеш сам. «Німотна мова» старовинних портретів вимагає уважного спостереження за ними і за кожною окремою людиною, і за собою.
Молодий Манес Шпербер як замкова шпарина, крізь яку автор (і ми разом з ним) розглядаємо час, людей, дрібниці. Недарма ж автор професійний психолог: Манес Шпербер розкладається на елементи, як його сучасник, Степовий вовк, і через це стає ще прозорішим, аж до того, що автор «не в змозі згадати тодішній свій вигляд». Свій внутрішній стан йому пригадати пережити значно легше. Але читачеві приступні лише аналіз думки, спогад про почуття. Навіть перебування в гітлерівській в’язниці Шпербер описує в психотерапевтичних термінах він вижив тому, що змусив себе нічого не боятись і ні на що не сподіватись («найбільший психологічний успіх порівняно з усіма, яких я досяг»).
На цьому тлі час від часу виникають живі, безпосередні деталі: учениця, яка дарить коралове намисто; кохана, російська емігрантка, котра кидає його, бо він вірить не їй, а радянській пропаганді; гори; міст через Дунайський канал.
Тож про що ж ця книжка про людину, покоління, час, свідомість? Зникнення і повернення "я"? Пам’ять? Забуття? Мабуть, про те, чого забути не можна «незлічимі свідоцтва стійкості духу у вирі загального боягузтва перед хвилею насильства». Цей духовний досвід застаріти не може. І втратити актуальність на жаль чи на щастя теж.